Kod žena koje imaju jake jutarnje mučnine i učestalo povraćanje javlja se trošenje gleđi prednjih zuba sa unutrašnje strane. Ako često povraćate, javite se na pregled i konsultaciju u svojoj zubarskoj ordinaciji.
Suva usta
Trudnice se često žale da su im usta suva. To se može sprečiti uzimanjem velikih količina vode, žvakaćih guma ili tvrdih bombona bez šećera.
Preterano lučenje pljuvačnih žlezda
Manje učestala pojava u trudnoći je preteranog lučenje pljuvačke, javlja se u ranijem stadijumu trudnoće i nestaje do kraja prvog tromesečja. Moze biti povezano sa pojavom mučnine.
NAJČEŠĆA PITANJA TRUDNICA
Čula sam da trudnice gube po jedan zub u toku svake trudnoće. Da li je to istina?
Neki misle da fetus koji se razvija i koji ne dobija dovoljno kalcijuma to nadoknađuje uzimajući kalcijum iz majčinih zuba. Netačno. Ovo je neka vrsta mita. Ako imate dobru tehniku pranja zuba i održavate redovnu oralnu higijenu, nećete dobiti karijes i naravno, nećete gubiti zube u trudnoći ništa više nego inače.
Kako da brinem o svojoj oralnoj higijeni za vreme trudnoće?
Jedite dobro izbalansirane, hranljive namirnice sa puno proteina, kalcijuma i vitamina A, C i D. Perite zube minimum dva puta dnevno po najmanje dva minuta. Koristite paste sa fluorom. Čistite zube koncem. Korišćenje sredstava za ispiranje usta pomaže uništenju bakterija.
Da li mogu da posećujem zubara u toku trudnoće?
Drugo tromesečje je najbolji period za preventivni pregled. Ako postoji potreba za intervencijama poput rekonstruktivih korekcija i hiruških zahvata to treba odložiti za period posle trudnoće.Pokušajte da izbegnete odlaske kod zubara u periodu prvog tromesečja i druge polovine trećeg tromesečja.Takođe, pri kraju trudnoće jako je neudobno sedeti na zubarskoj stolici pa sve preglede i popravke treba odraditi ranije.
Šta da radim ako mi je potrebna terapija u toku trudnoće?
Ako je nepohodna, možete primiti terapiju da bi ste umanjili bol ili da bi se sprečila infekcija. Vaš stomatolog bi trebalo da uz saglasnost sa vašim ginekologom ili akušerom donese odluku po pitanju određenih lekova.
Da li je sigurno ići na zračenje rendgenom za vreme trudnoće?
Rendgenski zraci koji su danas u upotrebi su mnogo sigurniji od prethodnih. Ispitivanja su pokazala da se korišćenjem zaštitnog provodnika može zaštiti vaše dete i Vi od zračenja. Međutim, mnogi stomatolozi izbegavaju korišćenje rendgena u toku trudnoće osim u slučajevima gde se treba postaviti dijagnoza ili kod lečenja koje je neodložno i ne možemo čekati porođaj.
Da li mogu da uzimam lekove za zube dok dojim?
Količina leka koj se izluči u mleko je oko 1-2% celokupne doze koju ste uneli. Malo je verovatno da će dentalni lekovi uticati na razvoj deteta. Da bi ste rizik upotrebe leka sveli na minimum uzimajte terapiju odmah posle dojenja. Koncentracija leka u mleku je najveća 1-2 sata po uzimanju terapije.