Kada se oko zuba pojavi tamna šupljina može se potvrditi sumnja da je na zubu cista. Prva faza ciste predstavlja predfazu, a sledeću etapu možemo identifikovati ukoliko se pojavi mikrošupljina oko zuba. Ciste mogu uzrokovati brojni faktori od promene u organizmu, povrede, iritacije, hronični problemi. Nelečenje ciste ponekad može uzrokovati i tumor, što je krajnja faza ovog problema, ali i ne tako česta.
Da bi se prepoznala cista na zubu, potrebno je pratiti cistološke promene koje su uglavnom slične i brojnim drugim problemima i simptomima. Kada uznapreduju, ciste se lako mogu identifikovati, ali tada je katkad kasno.
Cistu primećujemo na snimcima, a mogu se osetiti prilikom žvakanja. U kasnijim fazama može se pojaviti kesica sa gnojem i temperatura. Redovnim stomatološkim pregledima najbolje se prevenira problem.
Vrste cista na zubima
Ciste se mogu podeliti po različitim karakteristikama, a vrlo česta klasifikacija je na akutne ciste na zubu i hronične zubne ciste.
Ukoliko uočimo početnu fazu i simptome, reč je obično o akutnoj cisti. Ako je stanje takvo, mogu se razviti i hronične ciste čiji su simptomi mnogo suptilniji i teže se primećuju. One se, logično, veoma teško leče.
Ciste se mogu razlikovai i po tome što postoje inflamatorne ciste i razvojne ciste.
Bakterije često uzrokuju pravljenje gingivalnih cista kod beba, a postoje još erupcione, folikularne i gingivalne ciste kod odraslih. Sve su to razvojne ciste.
Stariji ljudi neretko imaju problema sa takozvanim folikularnim cistama.
Bolovi izazvani cistama
Ciste izazivaju jake bolove u zubima, a bolovi se mogu proširiti i na viličnu kost. U naprednijim fazama bol može biti i posledica širenja na nerv, pa se bol širi na čitavu kost. Fistule na desnima su indikatori cista, a u tom trenutku, jedino pravo rešenje mogu predstavljati hirurške intervencije. Veoma je veliki problem kada ciste dopru do nosne šupljine jer onda prave infekciju u sinusima.
Lečenje i operacija cisti
Lečenje ciste je veoma zahtevno, i nekada nije moguće učiniti ga medikamentima. Zbog toga, operacija predstavlja jedno od najboljih rešenja, a ponekad i jedino. Cista se može operisati na dva veoma slična načina, a u pitanju su cistostomija i cistektomija. I jedan i drugi način podrazumevaju lokalnu anesteziju, ali se prilikom cistostomije delimično uklanja cista, ali je potrebno skloniti i deo kosti. To je rešenje koje se primenjuje kada cista poprilično poraste.
Operacija ciste drugom metodom predstavlja uklanjanje cele ciste od jednom. Ponekad se događa da se operacija radi laserski. Otok posle operacije postoji, ali uglavnom nije duži od dva do tri dana i veoma često se rana mora ušiti. Konac se skida posle svega nekolko dana.
Mora se znati da cista ne prolazi sama od sebe jer se problemu mora prilaziti sistematski. Cista se mora ukloniti jer bi u suprotnom moglo doći do mnogo većih problema. Tako može napraviti problem drugim zubima, uzrokovati gubitak zuba, ali i napraviti veliki problem u sinusima. Kada se dogodi da cista nastane na donjim zubima i donjoj vilicom, ona može dovesti i do pucanja vilice.